Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o.

Łomiankowska kranówka - Nie taka ZWiK-ła woda

W Łomiankach zachęcamy do picia wody z kranu. Jest zdrowa, tania i bardzo dobrze przebadana. O jej zaletach opowiada TOMASZ CZAJKOWSKI, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach.

Gdzie znajdują się ujęcia wody pitnej w Łomiankach?
Tomasz Czajkowski: Woda z łomiankowskiego wodociągu pochodzi z siedmiu ujęć podziemnych zlokalizowanych przy ul. Fabrycznej, ul. Włościańskiej i przy al. Chopina. Studnie mają ok. 30 m głębokości, dzięki czemu są mniej podatne na wahania zwierciadła wody niż ujęcia prywatne i zawierają na ogół lepsze parametry, tzn. proces uzdatniania wody jest prostszy i mniej kosztowny.

Czyli woda z kranu jest zdrowa, nie trzeba jej kupować w butelkach...
W Łomiankach woda z kranu zawiera bardzo dużo związków wapnia i magnezu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ich zawartość jest porównywalna ze składem w popularnych butelkowanych wodach średniozmineralizowanych. Wiele osób suplementuje oddzielnie magnez, a ten naturalny i łatwiej przyswajalny jest na wyciągnięcie ręki. Poza tym jedna butelka wody w sklepie kosztuje tyle co 194 l wody z łomiankowskiego wodociągu.

Czy dobrą jakość wody potwierdzają badania?
 Tak. Bardzo dbamy o jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług. Jako nieliczni posiadamy własne laboratorium badania wody i ścieków, które od 2015 r. ma atest Państwowego Centrum Akredytacji, dzięki czemu wyniki badań wody są w pełni honorowane przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Laboratorium corocznie przechodzi audyt wiarygodności wykonywanych badań. W każdym tygodniu nasze laboratorium bada wodę z kilku punktów w sieci wodociągowej. Dodatkowo badamy również wodę w zdrojach ulicznych, instytucjach publicznych, m.in. w szkołach, przedszkolach czy ICDS. Wyniki podlegają weryfikacji przez sanepid i publikowane są na stronie www.zwik- -lomianki.pl w zakładce Dla mieszkańców.

Można pić wodę bezpośrednio z kranu?
Oczywiście! Woda z wodociągu jest bogata w cenne dla zdrowia związki mineralne i cyklicznie badana. Dzięki temu mamy pewność, że możemy ją rekomendować do spożycia bezpośrednio z kranu. Wiele osób narzeka, że w czajniku osadza się kamień, ale to tylko dobrze świadczy o wodzie – jest bogata w związki mineralne. Naszym celem jest dostarczać wodę dobrą dla zdrowia ludzi, a nie dla urządzeń AGD. Pamiętajmy jednak, że jej jakość zależy także od domowych instalacji, bo stare rury lub długo stojąca w nich woda przyczyniają się do pogorszenia jej jakości. Po każdym wyjeździe czy czasowym wyłączeniu wody należy spuścić ją do momentu, gdy będzie przejrzysta. Inny skład ma także ciepła woda, dlatego bezpośrednio z kranu należy pić jedynie zimną wodę, a ciepłą dopiero po przegotowaniu.

Badanie wody
Masz wątpliwości co do jakości wody w swoim domu lub we własnym ujęciu? Możesz odpłatnie wykonać badanie w laboratorium ZWiK. Informacje na ten temat dostępne są na stronie www.zwik-lomianki.pl w zakładce Laboratorium.

Opcje strony

do góry